Moderní technologie neustále mění způsoby, jakými komunikujeme, pracujeme a žijeme. Stále více lidí chce udělat své domovy „chytrými“ – ale co to vlastně znamená? Jak nás inteligentní budovy podporují v našich každodenních rutinách? V tomto článku se na tyto otázky podíváme blíže.

Co je to „chytrý“ dům?
Na jaké technologii je založen Smart Home?
Z čeho se skládá systém domácí automatizace?
Jakými způsoby vám Smart Home zlepšuje život?
Co dělá Smart Home pro ochranu mých osobních údajů?
Žaluzie se za úsvitu automaticky stahují, ohřev se zastaví na vámi preferovanou teplotu a vaše trouba pošle upozornění, jakmile bude pizza hotová: vítejte v chytré domácnosti . To, co mohlo před několika desítkami let znít jako sci-fi, se dnes v mnoha domácnostech stalo samozřejmostí.

Přesto je stejně mnoho lidí, kteří ještě přesně nechápou, co je to Smart Home. Pokud se chcete dozvědět více o technologii inteligentních budov, zde je přehled nejdůležitějších funkcí, systémů a výhod.

Co je to „chytrý“ dům?
Když říkáme domu „chytrý“, znamená to, že můžete automatizovat spoustu procesů. Na základě jedné integrované sítě spolupracují různé funkce, aby vám usnadnily každodenní život. Pravděpodobně jste již někdy slyšeli termín „ Internet věcí “ (zkráceně IoT): popisuje možnost propojení různých digitálních zařízení, a to i na velké vzdálenosti. Tato komplexní síť propojení je to, co Smart Home používá ke koordinaci a provádění určených úkolů ve správný čas – takže má skoro pocit, že dokáže „myslet sám za sebe“.

Na jaké technologii je založen Smart Home?
Každý systém Smart Home má v podstatě dvě hlavní součásti: senzory, které dávají příkazy, a aktéry, kteří příkazy provádějí.

Senzory mohou být zařízení, jako jsou detektory pohybu, regulátory teploty, měřiče plynu, vody a elektřiny nebo dokonce meteostanice. Sbírají data a poté posílají informace hercům prostřednictvím telegramu.

To se děje s digitální (a neviditelnou) sítí na pozadí, běžně označovanou jako „sběrnicový systém“. Všechny technologické komponenty a propojená zařízení potřebují jedno centrální rozhraní (server nebo „hub“) pro připojení a synchronizaci svých dat.

V závislosti na tom, jaký typ Smart Home je nainstalován, komunikace funguje přes WiFi, rádiový signál, Bluetooth nebo kabel. Různé ovládací prvky umožňují konfigurovat, monitorovat a ovládat procesy v rámci této sítě: chytré přepínače, dotykové panely, , hlasové asistenty a aplikace.