jak jsi zdravý? Máte zdravou stravu? Cvičíš pravidelně? Pijete alespoň osm sklenic vody denně? Spíte každý den dostatečně? Žijete zdravým životním stylem?

Naše tělo je náš chrám a musíme se o něj starat. Víte, že více než 70 % Američanů trpí obezitou nebo nadváhou? [ 1 ] To je šílené! Představte si své tělo jako svou fyzickou schránku, která vás provede životem. Pokud jej budete opakovaně zneužívat, vaše skořápka se rychle opotřebuje.

Život je krásný a vy se nechcete trápit zbytečnými zdravotními problémy. Dnes mohou vaše životně důležité orgány fungovat dobře, ale zítra už nemusí. Neberte své zdraví jako samozřejmost. Věnujte svému tělu náležitou péči.

Dobré zdraví není jen o zdravém stravování a cvičení – je to také o pozitivním přístupu, pozitivním sebehodnocení a zdravém životním stylu. V tomto článku sdílím 45 tipů, jak žít zdravěji. Přidejte si tento příspěvek do záložek a uložte si tipy, protože budou životně důležité pro zdravější život. 🙂

Pít více vody. Většina z nás nepije dostatek vody každý den. Voda je nezbytná pro fungování našeho těla. Víte, že více než 60 % našeho těla tvoří voda? Voda je potřebná k provádění tělesných funkcí, odstraňování odpadu a přenášení živin a kyslíku kolem našeho těla. Protože denně ztrácíme vodu močí, pohyby střev, pocením a dýcháním, musíme příjem vody doplnit.

Navíc pitná voda pomáhá při hubnutí. Studie Health.com provedená mezi lidmi s nadváhou nebo obezitou ukázala, že pijáci vody zhubli o 4,5 kila více než kontrolní skupina! Vědci se domnívají, že je to proto, že pití většího množství vody pomáhá naplnit váš žaludek, takže budete méně hladoví a méně pravděpodobné, že se budete přejídat.

Množství vody, které potřebujeme, závisí na různých faktorech, jako je vlhkost, vaše fyzická aktivita a vaše váha, ale obecně potřebujeme 2,7-3,7 litrů příjmu vody za den. [ 2 ] Vzhledem k tomu, že příjem potravy tvoří asi 20 % našeho příjmu tekutin, znamená to, že musíme vypít asi 2,0–3,0 litry vody nebo asi 8–10 sklenic (teď už víte, jak vzniklo doporučení 8 sklenic!). Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda jste hydratovaní – vaše moč by měla být mírně žlutá. Pokud není, jako je tmavě žlutá nebo dokonce oranžová, nedostáváte dostatek vody! Mezi další příznaky patří suché rty, sucho v ústech a slabé močení. Nejprve se napijte vody, než budete pokračovat v tomto článku!

Dostatečně se vyspat. Když si špatně odpočinete, kompenzujete to tím, že budete jíst více. Obvykle je to nezdravé jídlo. Dostatečně odpočívejte a nemusíte svačit, abyste zůstali vzhůru. Také nedostatek spánku způsobuje předčasné stárnutí a to nechcete! Přečtěte si: Máte nespavost? Jak získat dokonalý noční spánek
Přemýšlet. Meditace ztiší vaši mysl a zklidní vaši duši . Pokud nevíte, jak meditovat, nebojte se. Naučte se meditovat v 5 jednoduchých krocích .
Cvičení. Pohyb je život. Výzkum ukázal, že každodenní cvičení přináší obrovské výhody pro naše zdraví , včetně prodloužení délky života, snížení rizika onemocnění, vyšší hustoty kostí a hubnutí. Zvyšte aktivitu ve svém životě. Na blízké vzdálenosti zvolte chůzi před dopravou. Místo výtahu lezte po schodech. Zapojte se do lekce aerobiku nebo tance. Vyberte si sport na Fiton.cz, který se vám líbí (viz tip č. 5).
Vyberte si cvičení, která vás baví. Když vás nějaký sport baví, přirozeně ho chcete dělat. Cvičení není o utrpení a tlačení se; jde o to být zdravý a zároveň se bavit. Přidáním variací do vašich cvičení je udržíte zajímavými. Jaké cviky máte rádi a jak je můžete zařadit do své rutiny?
Procvičte si různé části těla . Nedělejte jen kardio (jako běhání). Dopřejte svému tělu pořádný trénink. Nejjednodušší způsob je věnovat se sportu, protože procvičují různé svalové skupiny. Oblíbené aktivity, kde si můžete pořádně procvičit tělo, jsou trekking, turistika, plavání, basketbal, tenis, squash, badminton, jóga a frisbee.
Jezte ovoce. Ovoce má spoustu vitamínů a minerálů. Víte, že pomeranče nabízejí více zdravotních výhod než pilulky vitamínu C ? Pokud je to možné, konzumujte vitamíny a minerály spíše ve stravě než prostřednictvím pilulek. Každé ráno jím různé druhy ovoce a dodávají mi energii. Uspokojte své mlsné jazýčky s tímto výživným ovocem: banán, papája, kiwi, jahody, borůvky, ostružiny, maliny, meloun, skalní meloun, medovka, broskev, jablko, grapefruit, pomelo, mango, pomeranč.

Jíst zeleninu. Zelenina je zdrojem mnoha živin a minerálů, jako je folát, vitamín K, folát, vitamín A, mangan a draslík, nemluvě o vláknině, která je důležitá pro dobré zdraví střev. Existují dva druhy zeleniny: Škrobová zelenina jako brambory, sladké brambory, jam a dýně; a neškrobová zelenina, jako je kapusta, rukola, špenát, brokolice, růžičková kapusta, dlouhé fazole, rajče, okurka a houby (technicky houba). Některé druhy zeleniny jsou mírně škrobové, a proto spadají doprostřed: kukuřice, zelený hrášek, mrkev, artyčok, červená řepa, květák a fazole (technicky luštěniny). Veškerá zelenina je důležitá a obohacuje náš jídelníček.


Obvykle mám každý den k obědu syrové saláty s různými druhy zeleniny, pak vařenou večeři s obilovinami, bramborami/sladkými bramborami a další lahodnou zeleninou. Chcete mít různé druhy zeleniny, abyste posílili svůj imunitní systém (viz tip č. 9).

Vyberte si různobarevné ovoce/zeleninu. Vždy konzumujte širokou škálu ovoce a zeleniny různých barev. Za prvé, ovoce a zelenina různých barev představují různý obsah antioxidantů, které odstraňují volné radikály poškozující naše buňky a bojují proti zánětům v našem těle. Za druhé, když jíme velkou rozmanitost ovoce/zeleniny, vytváří se v našich střevech široká škála dobrých bakterií, které vytvářejí silnou obrannou linii mezi námi a prostředím, zlepšují náš imunitní systém a posilují naše dlouhodobé zdraví.
Jezte ovoce/zeleninu různých barev: bílá (banány), žlutá (ananas, mango), oranžová (pomeranč, papája), červená (jablko, jahody, maliny, rajčata, meloun), zelená (avokádo, kapusta, salát, okurka) , Fialová/Modrá (ostružiny, sušené švestky). Zde je úplný seznam pod barevným kolečkem .

Máte-li stávající střevní problémy, buďte opatrní při konzumaci nadměrného množství vlákniny, protože může způsobit problémy se zažíváním a zácpou . [ 3 ] Konzumujte potraviny s nízkým obsahem vlákniny, když necháte zahojit svá střeva, odšťavněte si ovoce/zeleninu, abyste získali živiny, a poté si vytvořte celý svůj příjem ovoce/zeleniny.

Omezte zpracované potraviny. Zpracované potraviny nejsou dobré, protože (a) většina nutriční hodnoty se při vytváření těchto potravin ztrácí a (b) přidané konzervační látky jsou špatné pro naše zdraví. Mnoho zpracovaných potravin obsahuje velké množství soli, což vede k vyššímu krevnímu tlaku a srdečním onemocněním. Obecně platí, že čím více složek má potravina na etiketě (končící „ite“ nebo „ate“), tím více je zpracovaná. Vsaďte na méně zpracované potraviny, jako jsou pečené brambory na hranolkách, čerstvé ovoce na konzervované ovoce a neporušená zrna na bílém chlebu.