Pokud máte chuť na změnu prostředí a chcete si užít krásy české krajiny, nemusíte jezdit daleko. Okolí Prahy nabízí spoustu zajímavých míst, kde si můžete prohlédnout historické památky, procházet se přírodou nebo si jen odpočinout. Zde je několik tipů na výlety, které stojí za to.

Hrad Karlštejn

Jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších hradů v Čechách je hrad Karlštejn. Byl postaven ve 14. století jako sídlo českých králů a úschovna korunovačních klenotů. Hrad se nachází na skalnatém ostrohu nad řekou Berounkou a je obklopen lesy. Můžete si prohlédnout nádherné interiéry hradu, jako je kaple sv. Kříže s gotickými malbami, císařský palác s královskou ložnicí nebo velkou věž s pokladnicí. Hrad je otevřen celoročně a vstupné je 320 Kč pro dospělé a 220 Kč pro děti.

Zámek Konopiště

Další perla středočeského kraje je zámek Konopiště. Byl založen ve 13. století jako gotická pevnost, ale později byl přestavěn do renesančního a barokního stylu. Zámek proslul jako poslední sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d’Este, jehož atentát v Sarajevu vyvolal první světovou válku. Zámek je obdivuhodný svou bohatou sbírkou uměleckých předmětů, zbraní, trofejí a nábytku. Můžete navštívit různé prohlídkové okruhy, jako je zámecký interiér, lovecký salón, růžová zahrada nebo muzeum medvědů. Zámek je otevřen od dubna do října a vstupné je 250 Kč pro dospělé a 150 Kč pro děti.

Hrad Český Šternberk

Pokud máte rádi romantické hrady na strmých skalách, nenechte si ujít hrad Český Šternberk. Tento hrad byl postaven ve 13. století jako strážní pevnost nad řekou Sázavou. Pozoruhodný je tím, že je dodnes v majetku stejného rodu – Šternberků. Hrad nabízí návštěvníkům pohled do života šlechtické rodiny v minulosti i současnosti. Můžete obdivovat cenné sbírky obrazů, porcelánu, skla, hodin nebo zbroje. Hrad je otevřen od dubna do října a vstupné je 200 Kč pro dospělé a 120 Kč pro děti.

Hrad Křivoklát

Posledním tipem na víkendový výlet je hrad Křivoklát. Tento hrad patřil k nejdůležitějším královským sídlům v Čechách a byl často navštěvován Přemyslovci a Lucemburky. Hrad se pyšní impozantní architekturou a historií. Můžete si prohlédnout gotickou kapli sv. Kateřiny, královský sál s freskami, knihovnu s více než 50 tisíci svazky nebo mučírnu s nástroji k vynucení doznání. Hrad je otevřen celoročně a vstupné je 240 Kč pro dospělé a 160 Kč pro děti.

Pokud vás tyto výlety zaujaly a chcete se dozvědět více o dalších památkách v okolí Prahy, doporučujeme vám navštívit web www.atlaspamatek.info, kde najdete tipy na další zajímavá místa, která stojí za návštěvu.