Potíže se žlučníkem umí způsobit velké trápení. Každý problém naštěstí má své východisko. Operativní zákroky lze navíc řešit v rámci jednodenní chirurgie, která pacientů přináší mnoho benefitů.
Žlučník a jeho role v lidském těle
Malý orgán hruškovitého tvaru je součástí trávicího systému a nachází se v pravé horní části břicha těsně pod játry. Úkolem žlučníku je ukládat žluč a podle potřeby ji uvolňovat. Samotnou žluč, která pomáhá trávit tuky, však produkují játra. Žlučník je propojený i s ostatními částmi trávicího traktu prostřednictvím žlučových cest. Žlučové cesty přenáší žluč z jater až do tenkého střeva.
Jakmile začnete jíst, žlučník se stáhne a vytlačí uloženou žluč do žlučových cest. Tato tekutina projde žlučovodem do dvanáctníku, první části tenkého střeva. Zde se smísí s potravou a čeká na strávení. Po jídle je žlučník prázdný a připomíná svým tvarem vypuštěný balónek. Později se žlučník opět naplní žlučí a je připravený celý proces zopakovat.
Nejčastější potíže spojené se žlučníkem
Onemocnění žlučníku se může projevovat bolestmi břicha nejen po konzumaci tučného jídla, horečkou, zimnicí, nadýmáním, nevolností, zvracením, průjmem či jinou abnormalitou stolice. Stojí za tím především nevhodné stravování, nezdravý životní styl, dlouhodobé vystavení stresu a nedostatečná fyzická aktivita.
Žlučové kameny
Žlučové kamínky se vytváří v samotném žlučníku nebo ve žlučových cestách. Mohou být malé jako zrnka písku, nebo velké jako golfový míček. Jsou obvykle neškodné, dokážou však způsobit bolest, nevolnost či zánět.
Cholecystitida
Jedná se o zánět žlučníku, který vyvolává žlučový kámen blokující výstup žluči ze žlučníku.
Při cholecystitidě vás může potrápit silná bolest a horečka. Zpravidla se akutní či odložené operaci nevyhnete.
Pankreatitida žlučových kamenů
Zánět slinivky břišní se objevuje ve chvíli, kdy žlučový kámen cestuje dolů žlučovodem
a zablokuje pankreatický kanál ve společném bodě těsně před odtokem do tenkého střeva.
Léčba žlučníkových obtíží
Mírné potíže lze řešit úpravou životního stylu a vhodnou dietou. U chronických stavů a vážnějších onemocnění žlučníku je vhodná minimálně invazivní operace. Během laparoskopie se odstraňuje celý žlučník a při následné léčbě se přihlíží k příznakům pacienta a jeho konkrétnímu zdravotním stavu.
Vzhledem k tomu, že žlučník není pro fungování lidského těla životně nezbytný, může být nejúčinnějším způsobem léčby operativní odstranění žlučníku. Tohoto zásahu se však není třeba obávat. Po odstranění žlučníku se žluč rozlije do celého trávicího systému a dále napomáhá trávicímu procesu.
Jednodenní chirurgie v Palas Athena
Přední odborníci na klinice Palas Athena jsou tu proto, aby určili příčinu vašich potíží a našli vhodnou léčbu, která vám pomůže cítit se lépe. Pracoviště Palas Athena se dlouhodobě specializuje na operační léčbu žlučníku. Termín operace bývá zpravidla možný do 2 týdnů od prvního vyšetření. Díky systému jednodenní chirurgie se již druhý den po operaci může pacient vrátit domů a fungovat zcela soběstačně.
Hospitalizace v Palas Athena trvá do 24 hodin. Pokud je vše v pořádku, pacient může hned druhý den ráno odejít domů. Bolesti po operaci bývají jen mírné a lze je dobře tlumit běžnými analgetiky. 10. den po operaci přichází na řadu vyjmutí stehů. Do 2 týdnů je možné se vrátit do běžného života. Laparoskopická operace totiž vede k rychlejší rekonvalescenci, menší bolestivosti
a lepšímu hojení jizev.